Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-10-19

Oprindelse og ejerskab.

Til den aktuelle analyse

Hvor mærkerne blev grundlagt, krydset med hvor deres nuværende ejer hører hjemme. Produktionsland er endnu ikke i vidensbasen og tilføjes, når det er harvestet. Tallene gælder mærker med en ejer med kendt land og er andele af mærkerne i udvalget — aldrig markedsandele.

Beregnet den 2026-10-19 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.822 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-10-19 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.822
Mærker i data#
49,1 %
Har en ejer#
1.878
11,7 %
Ejerens land kendt#
448
58,3 %
Indenlandsk ejet#
261
40,9 %
Udenlandsk ejet#
183

Efter grundlæggelsesland

AntalAndelUdenlandsk ejet
USA143
31,9 %
68
Frankrig62
13,8 %
28
Tyskland40
8,9 %
16
Italien40
8,9 %
8
Storbritannien33
7,4 %
16
Spanien19
4,2 %
7
Sydkorea19
4,2 %
3
Japan13
2,9 %
3
Norge9
2 %
1
Polen9
2 %
1
Sverige9
2 %
7
Danmark8
1,8 %
5
De Forenede Arabiske Emirater7
1,6 %
0
Finland6
1,3 %
1
Australien4
0,9 %
4
Canada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grækenland4
0,9 %
1
Ukraine3
0,7 %
0
Nederlandene2
0,5 %
2

Grundlæggelsesland × ejerens land

AntalUSAFrankrigTysklandStorbritannienItalienJapanSpanienSydkorea
USA143752510180711
Frankrig621134022170
Tyskland40302402311
Italien40160132000
Storbritannien33620171320
Spanien19420010120
Sydkorea19100010016
Japan13111001000
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900200010
Danmark800100000