Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-09-30

Oprindelse og ejerskab.

Til den aktuelle analyse

Hvor mærkerne blev grundlagt, krydset med hvor deres nuværende ejer hører hjemme. Produktionsland er endnu ikke i vidensbasen og tilføjes, når det er harvestet. Tallene gælder mærker med en ejer med kendt land og er andele af mærkerne i udvalget — aldrig markedsandele.

Beregnet den 2026-09-30 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.397 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-09-30 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.397
Mærker i data#
49,8 %
Har en ejer#
1.691
12,9 %
Ejerens land kendt#
437
57,7 %
Indenlandsk ejet#
252
41,4 %
Udenlandsk ejet#
181

Efter grundlæggelsesland

AntalAndelUdenlandsk ejet
USA141
32,3 %
68
Frankrig61
14 %
28
Italien38
8,7 %
8
Tyskland34
7,8 %
14
Storbritannien33
7,6 %
16
Spanien19
4,4 %
7
Sydkorea19
4,4 %
3
Japan13
3 %
3
Norge9
2,1 %
1
Polen9
2,1 %
1
Sverige9
2,1 %
7
Danmark8
1,8 %
5
De Forenede Arabiske Emirater7
1,6 %
0
Finland6
1,4 %
1
Australien4
0,9 %
4
Canada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grækenland4
0,9 %
1
Ukraine3
0,7 %
0
Nederlandene2
0,5 %
2

Grundlæggelsesland × ejerens land

AntalUSAFrankrigStorbritannienItalienTysklandJapanSpanienSydkorea
USA141732518010711
Frankrig611133220170
Italien38161300000
Tyskland34200220311
Storbritannien33621710320
Spanien19420100120
Sydkorea19100100016
Japan13110011000
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900002010
Danmark800001000