Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-09-15

Oprindelse og ejerskab.

Til den aktuelle analyse

Hvor mærkerne blev grundlagt, krydset med hvor deres nuværende ejer hører hjemme. Produktionsland er endnu ikke i vidensbasen og tilføjes, når det er harvestet. Tallene gælder mærker med en ejer med kendt land og er andele af mærkerne i udvalget — aldrig markedsandele.

Beregnet den 2026-09-15 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.244 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-09-15 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.244
Mærker i data#
50,5 %
Har en ejer#
1.638
13,1 %
Ejerens land kendt#
426
57 %
Indenlandsk ejet#
243
42 %
Udenlandsk ejet#
179

Efter grundlæggelsesland

AntalAndelUdenlandsk ejet
USA140
32,9 %
68
Frankrig60
14,1 %
28
Italien34
8 %
7
Storbritannien33
7,8 %
16
Tyskland31
7,3 %
13
Spanien19
4,5 %
7
Sydkorea19
4,5 %
3
Japan12
2,8 %
3
Norge9
2,1 %
1
Polen9
2,1 %
1
Sverige9
2,1 %
7
Danmark8
1,9 %
5
De Forenede Arabiske Emirater7
1,6 %
0
Finland6
1,4 %
1
Australien4
0,9 %
4
Canada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grækenland4
0,9 %
1
Ukraine3
0,7 %
0
Nederlandene2
0,5 %
2

Grundlæggelsesland × ejerens land

AntalUSAFrankrigStorbritannienTysklandItalienSpanienJapanSydkorea
USA140722518100171
Frankrig601132202710
Italien34061027000
Storbritannien33621701230
Tyskland31200182131
Spanien19420011200
Sydkorea19100010016
Japan1211010090
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900020100
Danmark800010000