Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-10-17

Hvor mærkerne kommer fra.

Til den aktuelle analyse

Oprindelseslande for mærkerne i encyklopædien, og hvordan oprindelse relaterer sig til, hvor mærkerne rent faktisk forhandles på de fem markeder, vi følger.

Beregnet den 2026-10-17 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.819 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-10-17 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.819
Mærker i data#
66
Oprindelseslande#
13,1 %
Nordisk oprindelse#
502
18,6 %
Oprindelse i Tyskland, Østrig eller Schweiz#
712
39,7 %
Fra de tre største oprindelseslande#
1.517

Mærker efter oprindelsesland

AntalAndel
Tyskland587
15,4 %
USA540
14,1 %
Frankrig390
10,2 %
Italien333
8,7 %
Storbritannien309
8,1 %
Sverige245
6,4 %
Sydkorea221
5,8 %
Danmark136
3,6 %
Spanien134
3,5 %
Polen111
2,9 %
Schweiz79
2,1 %
Finland68
1,8 %
De Forenede Arabiske Emirater65
1,7 %
Nederlandene62
1,6 %
Australien60
1,6 %
Tjekkiet57
1,5 %
Norge51
1,3 %
Østrig46
1,2 %
Japan40
1,1 %
Canada29
0,8 %
Tyrkiet20
0,5 %
Belgien19
0,5 %
Israel19
0,5 %
Grækenland17
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Oprindelse versus marked: antal mærker forhandlet på hvert marked

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
Tyskland58716978180157481
USA540422301432365334
Frankrig390243144237206226
Italien33318180181162192
Storbritannien309238182251208182
Sverige245227186191180160
Sydkorea221172164171164138
Danmark13687811246673
Spanien1347747765864
Polen111100331029283
Schweiz794623434357
Finland683328315726