Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-10-06

Hvor mærkerne kommer fra.

Til den aktuelle analyse

Oprindelseslande for mærkerne i encyklopædien, og hvordan oprindelse relaterer sig til, hvor mærkerne rent faktisk forhandles på de fem markeder, vi følger.

Beregnet den 2026-10-06 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.599 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-10-06 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.599
Mærker i data#
62
Oprindelseslande#
14 %
Nordisk oprindelse#
502
15,5 %
Oprindelse i Tyskland, Østrig eller Schweiz#
557
38,1 %
Fra de tre største oprindelseslande#
1.370

Mærker efter oprindelsesland

AntalAndel
USA531
14,8 %
Tyskland458
12,7 %
Frankrig381
10,6 %
Italien318
8,8 %
Storbritannien305
8,5 %
Sverige245
6,8 %
Sydkorea221
6,1 %
Danmark136
3,8 %
Spanien129
3,6 %
Polen111
3,1 %
Finland68
1,9 %
Schweiz65
1,8 %
De Forenede Arabiske Emirater64
1,8 %
Australien58
1,6 %
Nederlandene58
1,6 %
Tjekkiet57
1,6 %
Norge51
1,4 %
Japan40
1,1 %
Østrig34
0,9 %
Canada29
0,8 %
Tyrkiet20
0,6 %
Israel19
0,5 %
Belgien18
0,5 %
Grækenland17
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Oprindelse versus marked: antal mærker forhandlet på hvert marked

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA531423300430364319
Tyskland45816978180157343
Frankrig381243144237206195
Italien31818180181162156
Storbritannien305237180250207174
Sverige245227185191179157
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1297847765857
Polen111100331029283
Finland683328315726
Schweiz654623434340