Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-10-04

Hvor mærkerne kommer fra.

Til den aktuelle analyse

Oprindelseslande for mærkerne i encyklopædien, og hvordan oprindelse relaterer sig til, hvor mærkerne rent faktisk forhandles på de fem markeder, vi følger.

Beregnet den 2026-10-04 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.438 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-10-04 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.438
Mærker i data#
62
Oprindelseslande#
14,6 %
Nordisk oprindelse#
501
12,2 %
Oprindelse i Tyskland, Østrig eller Schweiz#
418
36 %
Fra de tre største oprindelseslande#
1.238

Mærker efter oprindelsesland

AntalAndel
USA528
15,4 %
Frankrig379
11 %
Tyskland331
9,6 %
Italien316
9,2 %
Storbritannien305
8,9 %
Sverige245
7,1 %
Sydkorea221
6,4 %
Danmark136
4 %
Spanien128
3,7 %
Polen109
3,2 %
Finland68
2 %
De Forenede Arabiske Emirater64
1,9 %
Schweiz62
1,8 %
Australien57
1,7 %
Nederlandene57
1,7 %
Tjekkiet56
1,6 %
Norge50
1,5 %
Japan40
1,2 %
Canada29
0,8 %
Østrig25
0,7 %
Tyrkiet20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Belgien16
0,5 %
Grækenland16
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Oprindelse versus marked: antal mærker forhandlet på hvert marked

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA528422300429363317
Frankrig379243144236206193
Tyskland33116977180155224
Italien31618180181162154
Storbritannien305237180250207174
Sverige245227185191179157
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1287747765856
Polen109100331029281
Finland683328315726
De Forenede Arabiske Emirater645720525144