Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-09-30

Hvor mærkerne kommer fra.

Til den aktuelle analyse

Oprindelseslande for mærkerne i encyklopædien, og hvordan oprindelse relaterer sig til, hvor mærkerne rent faktisk forhandles på de fem markeder, vi følger.

Beregnet den 2026-09-30 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.397 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-09-30 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.397
Mærker i data#
62
Oprindelseslande#
14,7 %
Nordisk oprindelse#
499
11,6 %
Oprindelse i Tyskland, Østrig eller Schweiz#
395
35,8 %
Fra de tre største oprindelseslande#
1.215

Mærker efter oprindelsesland

AntalAndel
USA526
15,5 %
Frankrig373
11 %
Italien316
9,3 %
Tyskland310
9,1 %
Storbritannien302
8,9 %
Sverige244
7,2 %
Sydkorea221
6,5 %
Danmark136
4 %
Spanien128
3,8 %
Polen109
3,2 %
Finland67
2 %
De Forenede Arabiske Emirater64
1,9 %
Schweiz62
1,8 %
Australien57
1,7 %
Tjekkiet56
1,7 %
Nederlandene56
1,7 %
Norge50
1,5 %
Japan40
1,2 %
Canada29
0,9 %
Østrig23
0,7 %
Tyrkiet20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Grækenland16
0,5 %
Belgien15
0,4 %
Bulgarien11
0,3 %

Oprindelse versus marked: antal mærker forhandlet på hvert marked

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA526422299429363314
Frankrig373243142236206187
Italien31618179181161154
Tyskland31016976180155205
Storbritannien302237179250207171
Sverige244227185192179156
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1287747765856
Polen109100331029281
Finland673328315725
De Forenede Arabiske Emirater645720525144