Glowpedia
Fra vidensbasen · 2026-09-27

Hvor mærkerne kommer fra.

Til den aktuelle analyse

Oprindelseslande for mærkerne i encyklopædien, og hvordan oprindelse relaterer sig til, hvor mærkerne rent faktisk forhandles på de fem markeder, vi følger.

Beregnet den 2026-09-27 ud fra Glowpedias vidensbase for de 3.244 mærker med en publiceret artikel i denne udgave, samt fra Glowjagts og Glowscouts prisdata for markedstallene. Tallene genberegnes dagligt.

Gemt version 2026-09-27 — tallene ændres ikke. · beregningsregel 2026-09-10 · Hvilke observationer ligger bag tallet?

Nøgletal

3.244
Mærker i data#
61
Oprindelseslande#
15,3 %
Nordisk oprindelse#
496
9,1 %
Oprindelse i Tyskland, Østrig eller Schweiz#
295
36,7 %
Fra de tre største oprindelseslande#
1.191

Mærker efter oprindelsesland

AntalAndel
USA521
16,1 %
Frankrig368
11,3 %
Storbritannien302
9,3 %
Italien300
9,3 %
Sverige241
7,4 %
Sydkorea221
6,8 %
Tyskland218
6,7 %
Danmark136
4,2 %
Spanien125
3,9 %
Polen108
3,3 %
Finland67
2,1 %
De Forenede Arabiske Emirater63
1,9 %
Schweiz59
1,8 %
Australien57
1,8 %
Tjekkiet56
1,7 %
Norge50
1,5 %
Nederlandene49
1,5 %
Japan39
1,2 %
Canada27
0,8 %
Østrig18
0,6 %
Tyrkiet18
0,6 %
Israel18
0,6 %
Grækenland15
0,5 %
Belgien14
0,4 %
Bulgarien11
0,3 %

Oprindelse versus marked: antal mærker forhandlet på hvert marked

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA521421298429363308
Frankrig368242141235205180
Storbritannien302237179250207170
Italien30017978179160138
Sverige241223184189177153
Sydkorea221172164171164135
Tyskland21816375174151113
Danmark13687811246673
Spanien1257747755854
Polen10898321019079
Finland673328315725
De Forenede Arabiske Emirater635720525143